Březen 2008

takže....

24. března 2008 v 12:49 My diary
Ahojte lidi,nakonec nebyl rozbitý PC,ale spálený větrák v něm....takže se vždy vypl ptz v tom pc je pojistka proti spálení....Nechtějte vědět jak jsme to vyřešili....No tak prostě Pc jsme otěvřeli,postavili jsme k němu fučák a fouká to na ten hard were(či jak se to piše)....no nvm nvm jestli to dostatečně ochlazuje,ale zatim počik jede,ale je tu zima :-D A všem spřátelkám se omlouvám,hned zajdu na vaše bločgy :))

hm?!

20. března 2008 v 20:12 My diary
Ahojky lidi,tak jsem konečně tu s novým článkem :) Jak jistě víte,ve škole jsou velikonoční prázdniny.Jsem se ségrou u dědy a ten má naštěstíí pc i s netem ;) Ale je to noťas,takže mi to psaní moc nejde,ptz tu jsou ty písmenka moc u sebe takže sím omluvte nějaké ty překlepy a taky tu není myš a já s tím čtverečkem moc neumim....Takže spřáteláci omluvte že vás dnes nejspíš nenavštívím.Ale s těmi články to moc dobré není...Vzppomínáte,jak jsem vám psala,že máme celkem vadny pc?Tak teď se ten krám definitivně rozbil a už nejde vůbuc :-/ S tim novym počítačkem....no nvm nvm...:-(Takže teď už vážně nefim....Ale ještě pojedu k babičce a ta má taKy net,a pc s myší O:-) tak bych se POKUSILA sem vložit něco normálnějšího...Tak se zatim mějte a přeji štěstí,zdraví a funkční počítače :-J

Stránečky

18. března 2008 v 8:30 My diary
Tak jsem se rozhodla,že bych si mohla udělat ještě nějaké stránečky....Ale ne na blogu...ten má totiž každý a jsou tam dost omezené možnosti....takže ty nové stránky jsou.... × tady ×

Narozeniny

16. března 2008 v 8:57 My diary
Doriska měla 12.3.narozeninky!Už jí jsou dva ročky :) Nedostala ještě nic,ale jakmile to půjde,koupíme jí náhubek

Zas ta škola

11. března 2008 v 18:36 My diary
Ahojky lidišky.Tak zas ta škola co....Představte si....Zítra píšem z chemie,matiky,čejáku a zkouší z ajiny....To mám vážně radost ....Navíc jsem se na to nějak moc nepodívala....takže no nic no,půjdu a pokusim se to napravit....půjdu se nejspíš tzv.ŠPRTATJínak to dopadne jako dnešní písemka ze zemáku(jen tak mimochodem dopadla na 3)...Takže se zatím mějte hezů A ja letim!!!


Plemeno měsíce března,fjord...

9. března 2008 v 12:20 Plemeno měsíce...

Původ a historie:

Norské království, kouzelná země plná hlubokých fjordů lemujících pobřeží, divokých řek a vodopádů, azurově modrých jezer, nedotčených lesů a hor, ledovců a ledovcových údolí, je domovem více než čtyř milionů lidí, nepočítaně sobů, losů, medvědů a v neposlední řadě i koní. Přestože téměř polovinu z nich tvoří zástupci plemene Dle Gudbransdal (pocházející ze stejnojmenného údolí oddělujícího od sebe pohoří Jurunheimen a Dovretjell), nejpopulárnějším a nejznámnějším koněm Norska je mnohem starší druh - fjordling, který je chován především na západním pobřeží (Vestlanden).
I když jeho název prošel v minulosti několika změnami (Nordfjordhest, Nordfjordling, Vestlandhest, Fjordhest), patří mezi koně, kteří si zachovali svůj původní vzhled po staletí.
V Norsku je tento houževnatý koník zařazen mezi národní symboly země. Není se čemu divit, vždyť fjord je jedním z nejstarších a nejčistších plemen v Evropě. Je pravděpodobné, že pochází ze střední Asie (žádný jiný kůň není tak podobný divokému koni Przewalskému) a do Norska přišel asi před čtyřmi tisíci lety. Archeologické nálezy ukazují, že byl domestikován okolo roku 2000 před naším letopočtem a relativní izolace skandinávského poloostrova napomohla k zachování jeho původního charakteru.
Můžeme se jen dohadovat, zdali byl právě fjord vzorem pro koně objevující se hojně v severogormánské mytologii (známá je i existence jiných koní na území Germánie). Již prokazatelnějším faktem je spojitost fjordského koně s norskými Vikingy. Tito mořeplavci, kteří v průběhu 8. a 9. století kolonizovali jak ostrovy nedaleko norských břehů (Faery, Shetlandy a Orkneye), tak vzdálená území Irska, Islandu a Grónska, vozili na svá dobytá území i koně (pravděpodobně pro zemědělské účely, neboť je známo, že nebyli valnými jezdci). Díky těmto kolonizátorům můžeme pozorovat vliv fjordské krve u skotského highland pony a u starého typu islandského ponyho.
Když se řekně Viking, vybaví se většině lidí drsný středověký bojovník s přilbou zdobenou dobytčími rohy. Charakteristika těchto seveřanů není ve skutečnosti tak jednoduchá, nicméně krutost byla většině z nich vlastní. Z výjevů na runových kamenech víme, že pořádali patrně pro zábavu zápasy vybraných hřebců, které končily smrtí jednoho z nich.

Popis a charakteristika:

Již po staletí je Fjordský kůň ceněn pro své specifické vlastnosti. Známý švédský hippolog Count C.G. Wrangel napsal ve své příručce pro milovníky koní: "Tento nenápadný pony pony je od přírody vybaven ohromnou životní sílou a odolností, schopností tahat i nosit, stejně jako excelentním trotem a temperamentem nejjemnějšího druhu."
Mezi jeho hlavní charakteristické rysy patří nesporně zbarvení srsti. Je jediným domestikovaným plemenem, které si zachovalo původní "divokou" barvu, zvláštní typ béžové (stejně jako u koně Przewalského či tarpana). Naprostá většina fjordů má srst hnědo-béžovou, která může mít světlejší, nebo tmavší variace. Tmavý pruh uprostřed hřívy, "úhoří pruh" a "ptačí ocas" (několik tmavých žíní uprostřed ohonu) jsou černé, případně tmavě hnědé. Mezi vzácnější odstíny patří šedo-béžová a bílo-béžová. Hříva se koním zastřihávala už v dobách Vikingů. Roste přirozeně dlouhá a splývavá, ale zastřihuje se tak, aby tmavé žíně uprostřed přečnívaly nad světlými okraji. Stříhá se od týlu až po kohoutek do krásného oblouku, který zdůrazňuje hřeben krku.
Kromě zbarvění charakterizují tohoto koně takzvané "primitivní znaky". Jsou to již jmenované tmavé části hřívy a ocasu, "úhoří pruh", "zebrování" na nohách, občas se mohou objevit i malé hnědé skvrny nad očima nebo na lících a pruhy na šíji.
Fjordský kůň je vysoký 132 - 142 cm, je kompaktní a mohutně stavěný s kostnatým fundamentem. Hlava je široká s malýma ušima, typická pro ponyho.

Využití:

Fjordský kůň je ve své zemi využíván v zemědělství a zápřahu, ale i pod sedlem. Je i přes svou mohutnější postavu hbitý a temperamentní a má výbornou schopnost pohybovat se i v nejnáročnějším horském terénu. Bezpečně našlapující kůň je na dlouhých trasách nekonečnou norskou krajinou tím nejlepším společníkem.

Plemeno měsíce března,rhodéský ridgeback...

9. března 2008 v 12:15 Plemeno měsíce...
Původ:
Pochází z Jižní Afrtiky, kde byl vyšlechtěn z původních psů afrických Křováků a evropských plemen, která si přivezli holandští přistěhovalci (mastifů, dog, erdelteriérů, chrtů, bladhaundů). Od roku 1922 má svůj standard, od roku 1924 mezinárodně uznaný.
Popis:
Větší silný a svalnatý pes s pruhem obrácené srsti na hřbetě. Hlava dlouhá, mezi ušima široká, s plochou lebkou, výrazným stopem a suchými pysky. Oči dále od sebe, kulaté. Uši vysoko nasazené, středně velké, u nasazení široké a pozvolna se zužující, přiléhající k hlavě. Krk delší, silný, bez laloku. Tělo s hlubokým a prostorným, ale ne příliš širokým hrudníkem, pevným hřbetem a dobře osvalenými žebry. Končetiny rovné, silné, osvalené, suché. Ocas u kořene silný, postupně se zužující, nesený v mírném zatočení vzhůru. Srst krátká, hustá, hladká a lesklá, s charakteristickým "ridgem", tedy pruhem obrácené srsti na hřbetě, jenž je typickým znakem plemene. Zbarvení: Světle až červeně pšeničné. Velikost: ideální kohoutková výška psů 63-68 cm, fen 61-66 cm při hmotnosti 30-38 kg.
Charakteristika:
Živý, pohyblivý a vytrvalý pes, aktivní i při vysokých teplotách. Vůči cizím si uchovává odstup, vůči své rodině je oddaný a ve vztahu k dětem spolehlivý.
Zvláštní nároky:
Vyžaduje hodně pohybu v přírodě a důsledné vedení bez přílišné tvrdosti. K jeho zvládnutí je zapotřebí i fyzická síla. Hodí se spíše do domu se zahradou než do městského bytu.
Užití:
Původně lovecký pes, užívaný dokonce i k lovu lvů, ale také ke střežení stád do bytka před nebezpečnými šelmami. Dnes převážně společenský pes sportovního typu, dobrý hlídač.
Výskyt:
Ještě nedávno velmi vzácný, dnes je na vzestupu. Stále populárnější i u nás.

POHOTOVOST

9. března 2008 v 9:16 My diary
Lidi.....sím!Zaregistrujte se na www.ewafarna.cz a hlasujte pro Vanča24K je to pro ní moc důležité a je to moje kámoška,když vyhraje,bude si moct s ewou zazpívat a věřte že je z těch holek nejlepší...Až budete regnutí tak
jak ti nabhne hlavní stránka máš tam zazpívej si na Ewa tour..dole máš zde tak nato klikni..v menu nahoře si dáš průbh soutže..až to udeš mít najde ti to nejnovjší videa a to poslední růžové je moje..klikneš nato a pak dáš hlásnout Fakt moc dík!!!! Jako Já farnou nemám vůbec ráda...naopak,ale udělejte to pro vaču prosím,klidně vám za to uděklám diplomy nebo tak,ale hlásněte pro ni...dík :)

Pání:)

8. března 2008 v 9:21 Blbosti :-P
Tý jo....zdokonalení blogů :) jsou tu smajlošcí To je bezwá ...A nebyla jsem tu proto,že uz na na Pc moc nechodím z jednoho prostého důvodu a to je můj počítač....Je vážně hrozné když píšete nějaký delší článek a v polovině se vám Pc restartuje nebo se prostě sekne a vy ho tudíž musíte 4× deně vytahovat ze zásuvky...Nevím jak by jste reagovali vy,ale já už jsem to částečně vzdala,prostě s tím krámem se nic dělat nedá ! A nový Pc hned jen tak nebude....Takže se nezlobte ale já na to nervy prostě nemám!